Studenti Designu nábytku vystavují na veletrhu Mobitex

24. 4. 2018
Padesát studentů Mendelovy univerzity v Brně s celkem 43 výrobky bude vystavovat na brněnském veletrhu MOBITEX 25. - 28. dubna svoje práce. Mezi odbornými školami je to největší účast. Studenti budou zároveň usilovat o Grand Prix Mobitex 2018, kam se přihlásili žáci hned pěti škol.

Vedle Mendelovy univerzity v Brně jde o Střední školu nábytkářskou a obchodní Bystřice pod Hostýnem, Střední školu umění a designu a Vyšší odbornou školu Brno, Univerzitu Hradec Králové a Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně. Veletrh Mobitex na brněnském výstavišti začíná ve středu a končí v sobotu. Akce se koná tradičně společně se Stavebními veletrhy Brno. Studentnské exponáty budou k vidění v pavilonu F.

Přihlášení studenti tento rok prezentují své návrhy z oblasti nábytku a bytových doplňků v duchu témat – návrat k přírodě a retro. Odbornou komisí bylo vybráno 80 prací k vystavení od 92 studentů.

Ústav nábytku, designu a bydlení Mendelovy univerzity v Brně řeší problematiku nábytku, která postihuje tvůrčí proces od návrhu výrobku po jeho uplatnění v interiéru. Na výstavě bude možné například zhlédnout redesign slavné Rietveldovy židle v šesti provedeních, kolekci tří retro židlí, které tematicky navazují na loňský ročník přehlídky, stolky, dětské pomůcky, hračky a sedm různých typů stojacích, nástěnných i závěsných svítidel z odlišných materiálů.

Podle doc. Ing. arch. Ludviky Kanické, Csc. Z Mendelovy univerzity v Brně jsou trendy v oboru stále stejné, protože člověk se nemění. „Posunuly se zejména kuchyně díky přístrojům, i když se zmenšil podíl vysouvacích systémů,“ uvedla Kanická, která se před několika dny vrátila z největšího oborového veletrhu v Miláně. „V kuchyni pokračuje invaze mramoru a kamene, barvy spíše temné, dominuje indukční vaření, hodně styl industruial, méně retro-.U čalounění jsou to méně usně, prakticky žádný dekor, v postelích méně pružinových systémů, naopak hodně usně na kostrách, trendy v duchu megatrendu urbanizace. Bydlení na malé ploše vyžaduje flexibilní systémy,“ uvedla Kanická.