Výzkum konopí a jeho zavádění do praxe na konferenci Konopí a věda

18. 4. 2018
Elektronické recepty a zejména vysoká cena jsou bariérou většího využití léčivého konopí v České republice. Konopím z lékáren se léčí aktuálně jen několik desítek lidí, přestože požadavky a zájem je mnohem vyšší, shodli se vědci na dnešním 4. ročníku mezinárodní konference Konopí a věda na Mendelově univerzitě v Brně. Konference shrnuje aktuální poznatky o výzkumu  technického i léčebného konopí v České republice a situaci v oblasti zavádění léčebného konopí do praxe u nás i ve světě. 

„Výzkumný program konopí na Mendelově univerzitě v Brně je velmi propojen s praxí. Týká se především ovlivňování produkce medicinálního a technického konopí. Hledáme cesty k rychlejší, jednodušší, stabilnější a samozřejmě také ekonomické produkci.  Vnější podmínky mají až 70 procentní vliv na produkci, zbytek je genetika,“ uvádí prof. Ladislav Havel, který je členem týmu výzkumu konopí na Mendelově univerzitě v Brně.

Na Mendelově univerzitě se výzkumu technického a medicinálního konopí věnují již čtyři roky. Výzkumný tým aktuálně zahrnuje na dvacet odborníků. Vedle laboratoří probíhá výzkum v experimentálních pěstírnách, kde se šlechtí nové druhy konopí.

Podle členky výkonného výboru pacientského spolku KOPAC Hany Gabrielové vydávání receptů na léčivé konopí v Česku skomírá. Důvodem je ne úplně funkční systém elektronického receptu, a to, jak se k němu pacienti dostávají. Léčebné konopí dříve stálo kolem stokoruny za gram, nyní je to zhruba dvojnásobek, což je vyšší cena než na černém trhu. „Pokud pacient potřebuje šest gramů denně, tak si to nemůže dovolit. I v době, kdy gram stál stovku, tak to bylo hodně peněz. Potřebovali bychom, aby léčebné konopí bylo pokryto ze zdravotních pojišťoven jako v Německu,“ uvedla Gabrielová.

Podle Pavla Kubů, jednatele společnosti Mezinárodního institutu pro konopí a kanabinoidy – ICCI konopí nebylo v minulosti zkoumáno nástroji moderní vědy, což se mění až v posledních letech. Pacienti mají v tuzemsku konopí dostupné zejména přes nemocnici u sv. Anny v Brně. „Měsíčně předepisujeme asi 70 procent konopí, co se předepisuje v ČR,“ uvedl vedoucí lékař centra pro léčbu bolesti Fakultní nemocnice u Sv. Anny v Brně Radovan Hřib. Lékaři mohou lidem předepsat maximálně 180 gramů na měsíc, což podle něj v léčbě bolesti stačí.

V Česku se vydalo na předpis od roku 2013 necelých pět kilogramů léčebného konopí. Průměrně ho oficiálně užívá 26 pacientů měsíčně. Podle odborníků si vzalo konopí pro utlumení bolesti nebo zmírnění zdravotních příznaků zhruba 880.000 Čechů a Češek nad 15 let, tedy zhruba desetina populace. Konopí pomáhá při léčbě chronických bolestí lidem, u nichž normální léky nezabírají, používá se i u pacientů s rakovinou, AIDS či roztroušenou sklerózou.

 

Kontakt pro média:

Mgr. Jiřina Studenková
778 888 374 / jirina.studenkova@mendelu.cz

 

Více aktualit

Všechny aktuality