Předseda vlády se zúčastnil konference na MENDELU

8. 10. 2015
Předseda vlády Bohuslav Sobotka se 7. října 2015 zúčastnil odborné debaty ohledně dopadů sucha na ČR na Mendelově univerzitě v Brně. Na téma sucho s premiérem hovořil rektor univerzity Ladislav Havel, děkan Agronomické fakulty Pavel Ryant, vedoucí odborného týmu Generelu vodního hospodářství krajiny ČR Miroslav Trnka, vedoucí Ústavu agrosystémů a bioklimatologie Zdeněk Žalud a další odborníci.

Premiér jednal s odborníky především o dopadech sucha a o jejich předcházení. „Sucho považuji za mimořádně závažné téma, za problém, který Česká republika bude muset do budoucna opravdu řešit. Sucho má dopady nejen na zemědělství a úrodu, ale představuje problém pro celou řadu průmyslových sektorů,“ řekl na tiskové konferenci po jednání. Požádal také odborníky o pomoc s vytvořením ucelené strategie proti suchu a jeho dopadům.  Vláda je politický orgán, jsme představitelé veřejné správy, nejsme odborníci na klimatické změny, proto je pro nás velmi důležité, abychom měli jasné doporučení, jakým způsobem správně reagovat na to, co se kolem nás odehrává,“ uvedl Sobotka.

Podle odborníků letos sucho způsobilo zemědělcům škody až za jeden a půl miliardy korun. Podle webu intersucho.cz, který vytvořili vědci pro zemědělce i veřejnost po patnácti letech výzkumu, se přitom stav půdní vláhy nezvyšuje, naopak se hodnoty stále snižují. Podle ředitelky státního pozemkového úřadu Svatavy Maradové je suchem nadprůměrně ohrožena až polovina české zemědělské půdy.

{FUNCTION[„po-modules-photogallery“](id=383)}