Akademické stromolezecké závody a Letní arboristická škola

8. 9. 2014
V letošním roce proběhne další ročník Letní Arboristické školy v termínu od 11. do 12. září 2014 v zázemí arboreta Křtiny.

Vyvrcholením programu bude 1. ročník akademických závodů ve stromolezení, které se budou konat 13. září 2014 v prostorech Autocampu Obora v Brně. V rámci stromolezeckých závodů v letošním roce, změří své síly studenti oboru Arboristika z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně a studenti České zahradnické akademie na Mělníku.  Závody jsou otevřené veřejnosti.

Stromolezci mezi sebou soutěží v pěti disciplínách, mezi které patří práce v koruně, záchrana zraněného, instalace lana do koruny, výstup po větvích a v neposlední řadě jištěný šplh. U výstupu po větvích a jištěného šplhu se jedná o rychlostní disciplínu, kde o výsledku rozhoduje čas závodníka. Ostatní disciplíny demonstrují každodenní práci stromolezce. Tyto disciplíny vyžadují preciznost, bezpečnost, správnou reakci a vhodnou volbu postupu při jednotlivých situacích, které při práci v koruně stromu mohou nastat. Závodníci jsou hodnoceni skupinou rozhodčích, kteří jsou již zkušenými stromolezci a držiteli certifikátů dokládajících jejich odbornost.

Letní aboristická škola je určena pro registrované účastníky. Cílovou skupinou jsou především zájemci o studijní program Arboristika. Zde jsou účastníci seznámeni interaktivní formou se stromy, jejich nároky a principy základní péče o ně.

Obě tyto akce probíhají za podpory Školního lesního podniku Křtiny a spolupráce s firmami Rizikové kácení a údržba a ořezy stromů ŠARAPATKA a OŘEZ STROMŮ.