Uskutečnila se soutěž „Vína univerzit 2013“

25. 10. 2013
Mendelova univerzita v Brně, producent unikátní řady vín s ochrannou známkou Akademické víno pocházejících z vlastních vinohradů, se rozhodla nabídnout ostatním univerzitám možnost porovnat si formou soutěže vína  z produkce jednotlivých univerzit, nebo vína, která si univerzity vybraly  pro svou prezentaci (tzv. univerzitní vína).

Soutěž, která byla nazvána „Vína univerzit 2013“, se uskutečnila 4. října 2013 v prostorách Rybničního zámečku v Lednici. Samotné akce se zúčastnilo 9 rektorů českých univerzit, kteří hodnotili 18 vzorků vín přihlášených do soutěže. Na prvních třech místech se v soutěži umístila tato vína:

Cabernet Moravia, jakostní víno odrůdové, suché, ročník 2011, vinařská oblast Morava, vinařská podoblast slovácká, vinařství Maláník – Osička, s.r.o., který se umístil na prvním místě a získal titul Champion soutěže „Vína univerzit 2013“. Vzorek vína poskytla Janáčkova akademie múzických umění v Brně.

Rulandské modré, Barrrique, jakostní víno s přívlastkem výběr z hroznů, suché, ročník 2011, vinařská oblast Morava, vinařská podoblast mikulovská, vinařství Palavín, s.r.o., který se umístil na druhém místě a získal Stříbrnou plaketu soutěže „Vína univerzit 2013“. Vzorek vína poskytla Masarykova univerzita.

Hibernal, jakostní víno s přívlastkem pozdní sběr, suché, ročník 2012, vinařská oblast Morava, vinařská podoblast velkopavlovická, vinařství Školního zemědělského podniku Žabčice MENDELU, který se umístil na třetím místě a získal  Bronzovou plaketu soutěže „Vína univerzit 2013“. Vzorek poskytla MENDELU.

Při příležitosti soutěže byly poprvé představeny i nové etikety na vinné lahve, které Mendelova univerzity v Brně bude na své produkty nadále používat. Podobu etikety, která je koncipována v duchu Jednotného vizuálního stylu MENDELU, lze spatřit na fotografii oceněného vína Hibernal.

Soutěž „Vína univerzit 2013“, na kterou navazovala prezentace produkce vín ŠZP Žabčice a Zahradnické fakulty v Lednici, byla účastníky hodnocena velmi pozitivně a možno říci, že splnila svůj účel a snad byla i začátkem nové tradice vzájemné prezentace vín, která univerzity produkují či je používají jako svá vína univerzitní.