Odhalení sousoší Cyrila a Metoděje v parku zámku Křtiny

11. 9. 2013
V sobotu 21. září 2013 v 16.00 h bude v parku zámku Křtiny slavnostně předáno veřejnosti sousoší Cyrila a Metoděje.

V letošním roce je připomínáno 1150 let od příchodu slovanských apoštolů Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. S těmito věrozvěsty jsou spojovány i Křtiny. Podle staré legendy zde v 9. století soluňští bratři obraceli pohany na víru, proto se o místě hovoří jako o Údolí křtu, Vallis Baptisimi. Na tento starobylý název i na tradiční význam lokality navázal významný stavitel Jan Blažej Santini – Aichl, když vyprojektoval komplex barokního chrámu, zámku a parku, který zde stojí od roku 1750.

Vytvoření sousoší Cyrila a Metoděje, podporující genius loci, inicioval Královský řád moravských rytířů sv. Rostislava a Kolumbana. Návrh byl následně podpořen městysem Křtiny a Školním lesním podnikem Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně, na jejímž pozemku je památník bratrů ze Soluně zbudován.

Sousoší, které navrhl a vytvořil Bedřich Vašík z Vnorov – Lidéřovic, sestává ze dvou samostatných soch umístěných na společném podstavci o rozměrech 230 x 130 x 50 cm. Zobrazený sv. Cyril dosahuje výšky 225 cm, sv. Metoděj, držící do výšky 270 cm čnící kříž, je vysoký 235 cm. Na výrobu soch byl použit syntetický kámen, vyztužený železnou konstrukcí. Závěrečná povrchová úprava byla vytvořena metodou ostaření, aby dílo připomínalo bronz s částečnou patinou. Hmotnost celého památníku je cca 5000 kg.

Investorem stavby je ŠLP ML Křtiny MENDELU. Náklady dosáhnou výše 250 tis. Kč, předpokládá se, že budou uhrazeny z dotace a především z finančních darů návštěvníků a obdivovatelů tohoto známého poutního místa.